HORECA LEX Nowelizacja ustawy o usługach hotelarskich

Adriana Lotolc11 września 2018Komentarze (0)

Nowelizacja ustawy o usługach hotelarskichOd 1 lipca 2018 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, wcześniej znana jako ustawa o usługach turystycznych. Poniżej przedstawiam Ci najważniejsze informacje z punktu widzenia hotelarza.

Usługa hotelarska

Jak zauważyłeś, zmieniła się sama nazwa ustawy. Oddzielnie zdefiniowane zostało pojęcie usług hotelarskich- jest to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Co ważne, usługą hotelarską są również usługi powiązane, czyli np. transport bagażu świadczony w ramach przewozu pasażerów, drobne usługi transportowe, takie jak przewóz pasażerów w ramach wycieczki z przewodnikiem lub transfer pomiędzy hotelem a lotniskiem lub stacją kolejową, posiłki, napoje oraz sprzątanie zapewnione w ramach zakwaterowania lub dostęp do basenu, sauny, spa lub sali treningowej. Ale nie zawsze… Wyjątek wyjaśniam poniżej.

Pozostałe przepisy odnoszące się do usług hotelarskich nie zmieniły się – w tym między innymi dotyczące wymagań co do obiektów, rodzajów obiektów oraz kategoryzacji (o czym pisałam już wcześniej na blogu TUTAJ).

Usługa imprezy turystycznej

Najważniejsza dla Ciebie kwestia to możliwość uznania świadczonej przez Ciebie usługi za imprezę turystyczną. Na przykład jeżeli w Twoim hotelu znajduje się SPA, zwróć szczególną uwagę na ten punkt. Unikniemy zarzutu utworzenia imprezy turystycznej, jeśli gość korzysta ze SPA jedynie obok usługi noclegowej, a cena dodatkowego świadczenia nie przekracza 25 % całości wynagrodzenia.

Problem powstanie, jeśli usługi SPA są celem całego wyjazdu lub jego głównym celem. Będzie wówczas również analizowane jak była reklamowana dodatkowa usługa i czy stanowiła znaczący element wykupionego pakietu. Powyższe informacje pochodzą od Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W przypadku uznania, że świadczone przez Ciebie usługi wiążą się z organizowaniem imprezy turystycznej, musisz dopełnić nowych obowiązków przewidzianych przez ustawę. Obowiązki te to między innymi wpisanie do rejestru przedsiębiorców turystycznych, opłacanie składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, posiadanie zabezpieczenia finansowego w formach przewidzianych ustawą, prowadzenie dokumentacji, w tym wykazu umów oraz realizacja obowiązku informacyjnego wobec podróżnych.

24 godziny

Ustawa nie dotyczy imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych, które trwają krócej niż 24 godziny, ale pod warunkiem, że usługa nie obejmuje noclegu. Jeśli klient skorzysta jednorazowo ze SPA bez wynajmowania pokoju- wówczas nie organizujemy imprezy turystycznej.

Działanie z naruszeniem opisanych powyżej warunków zagrożone jest karą pieniężną w wysokości nawet do 50 000 zł. Warto zatem przeanalizować prowadzoną przez Ciebie działalność i zbadać, czy nie musisz dopełnić dodatkowych obowiązków.

****
Zdjęcie: KEEM IBARRA

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ostrowski@owiw.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: